null
Oživení starých odrůd

Záchrana alejí a sadů

Zpracování ovoce

Jak využít bohatou sklizeň starých odrůd ovoce? Co nesníme hned si můžeme zpracovat na pozdější dobu. Hledejme inspirace v tradičních metodách zpracování. Jde o jednoduché postupy zvládnutelné v domácích podmínkách s běžným kuchyňským vybavením.

Ovocné stromy v krajině jsou dlouhověké. Jabloně se dožívají 80-100 let. Najdou se i hrušně ve stáří 300 let, které stále plodí.

Když zakládáme luční sad či alej starých odrůd, věnujeme pozornost i odrůdám, které vysazujeme. Na zimní odrůdy se bude hodit kvalitní sklep na uskladnění. Některé odrůdy jsou šťavnatější a poskytují hojnost kvalitních moštů. Jiné, kořenitější, nám budou chutnat jako křížaly. Některé odrůdy se nedají uskladnit a budou skvělé v povidlech. Jiné zase přijdou do kvasu. A někdo ocení ovocný ocet do salátu. Dětem chutnají jablečné přesnídávky či domácí limonády. Gurmáni upřednostní likéry, cidery či ovoce fermentované ve slaném nálevu. Nám chutná vše!

O vysazené stromy je třeba pečovat a oni se sladce a bohatě odmění nejen nám, ale i generaci našich potomků. I z jednoho jediného stromu je úroda tak velká, že ji jedna rodina nedokáže sníst hned. K tomu, jak dobře naložit s úrodou se můžeme navzájem inspirovat na zpracovatelských seminářích v rámci výstav starých odrůd ČSOP. Řadu tradičních postupů uvádíme i na tomto webu.

Doma zpracovaná vlastní úroda je dvojí radost z ovoce. Nejlépe chutná s vlastní přidanou hodnotou vložené práce.

Kateřina Štrossová

 

Platí: 02.04.2023-31.12.2024