null
Oživení starých odrůd

Záchrana alejí a sadů

Užovka stromová ...

Užovka stromová je jedním z našich nejvzácnějších hadů. Jižní a jihovýchodní Morava je součástí jejího souvislého areálu výskytu v jižní Evropě. Mimo této oblasti žije ještě izolovaná populace v severozápadních Čechách na pomezí Ústeckého a Karlovarského kraje v údolí, kterým protéká Ohře mezi Doupovskými a Krušnými horami. Ve všech oblastech, kde u nás žije, používá sezóně sady jako součást svého životního prostředí.

užovka stromová

Určitě se nedá říci, že užovka stromová je typickým obyvatelem sadů. Spíš je to dobrý příklad přivětivé tváře zatravněných alejí a sadů. Dobrý příklad toho, že zde řada zajímavých organizmů nachází cenný náhradní biotop za dnes již neexistující přírodní ekosystémy. Užovka stromová velmi obratně šplhá ale popravdě řečeno na stromě jsem ji nikdy neviděl na rozdíl od užovky obojkové.

Sady ochotně využívá i díky tomu, že v Poohří žije často v blízkosti člověka. Od lidských sídel do sadu bývá nedaleko. Ráda obývá stodoly a chlívky, zimuje ve sklepích a přes léto používá hojně suché zidky či kamené snosy v okolí budov.

V kompostech nebo hnojištích ráda nechává snůšky vajec. V teplém a vlhkém prostředí dochází k jejich úspěšné inkubaci. To je také to nejcenější co pro ní můžete udělat. Někde v odlehlém koutu sadu založit kompost kam budete odkládat zejména posečenou zelenou trávu. Ta se samovolně zahřívá a často láká ke snůšce i jiné druhy plazů. Navrch je vhodné poházet pár silných větví aby snůšky či mláďata měly nějakou schovku před predátory.

V sadu si tohoto statného hada těžko všimnete. Je to profesionál, který se vám ukáže pouze pokud on bude chtít. Je velmi obezřetný i na přesunech, které mezi zimovištěm a letním bytem mohou být i stovky metrů ba možná i nějaký ten kilometr.

Nejraději loví hraboše a myšice. Ale samozřejmě od záplavy hrabošů vám nepomůže. Spíš je to zajímavý soused, který toho hodně ví, ale nic nepoví.

Platí: 22.03.2023-31.12.2065