null
Oživení starých odrůd

Záchrana alejí a sadů

Užovka obojková ...

Užovka obojková je naší nejběžnější užovkou. I v sadech a alejích ji potkáme často. Je to velmi vkusně zbarvený had jehož nejmilejším prostředím jsou břehy rybníků, potoků a řek. Myslím ale, že pokud bychom se jí mohli zeptat, jak hodnotí ovocné aleje a sady, tak by nám řekl: "Docela dobrý". S trochou dobré vůle je velká pravděpodobnost, že se vám povede užovku obojkovou ubytovat ve vaší ovocné výsadbě.

V téhle třešňovce se užovkám obojkovým docela líbilo. Díky větší vlhkosti půdy tu byl velmi hustý a vysoký bylinný kryt. Některé stromy chyběly a mladé dosadby zatím moc nestínily povrch půdy. Užovky ocenily i velké hromady větví v popředí. Umožnily jim skryté slunění bez nebezpečí sežrání hladovým mývalem či volavkou.
Na sušších lokalitách, kde vegetace není tak hustá se užovky obojkové objevují méně často. Pokud je zde chcete mít, je dobré nabídnout jim něco, co nahradí hustou bylinnou vegetaci a poskytne vlhké útočiště zejména v době, kdy se užovky svlékají.

Jako dárek k narozeninám můžete do sadu pořídit i hromadu kamenů. Čím větších a těžších tím lépe pro bezpečnost plazů. Pod většími kameny se drží více vlhkosti a je to dobrý příbytek na dobu svlékání i pro rozměrnějšího hada. Zejména brzy na jaře a později na podzim užovky milují osluněné kameny. Můžete se tak potěšit jejich přítomností od dubna do října.

Užovka obojková se zas až tolik neskrývá, potuluje se po docela rozsáhlém domovském okrsku a proto si její přítomnosti dříve nebo později určitě všimnete. Může stát, že ji potkáte na stromě, nebo na procházce travou, nebo jak se vyhřívá na staré hromadě trávy.


 

nic
nic
sql
Platí: 22.03.2023-31.12.2065